Penzion Světlá Hora

Penzion Světlá Hora č.p. 243
468 43 Albrechtice v Jizerských horách

 

Informace o ubytování:

tel.: +420 603 410 011
e-mail: penzionsvetlahora@seznam.cz

 

 

 

 

Zimní sezóna začíná od:

31. 12. 2015

Harrachov

Něco málo z historie:

 

Harrachov, s původním názvem, Dörfl, byl založen již v 17. století. Začátkem 18. století byl původní název vesnice změněn po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf).

 

Po skončení 2. světové války byly k Harrachovu připojeny i osady Nový svět a Rýžoviště. V roce 1959 byly dále připojeny Mýtiny a to výměnou za stejně velké území u Kacířské skály.

Harrachov pak dostal železniční spojení s Tanvaldem přes Kořenov. Je to ojedinělá ozubnicová dráha nabízející krásnou vyhlídkovou jízdu romantickou krajinou Jizerských hor a Krkonoš, kde je cestou množství tunelů a viaduktů.

 

Nyní je Harrachov významným turistickým střediskem, ale málokdo ví, že již v minulosti Harrachov proslul v zahraničí sklenářstvím a to nejprve v lokalitě Rýžoviště a později na Novém Světě vznikla tradice prvotřídně ručně vyráběného foukaného, broušeného, ale i rytého a malovaného či jinak zdobeného skla. Tyto výrobky si můžete prohlédnout v harrachovském muzeu.

 

Harrachov a jeho lyžařská tradice:

 

Tradice lyžování v Harrachově se datuje od doby, kdy do Čech přivezl první lyže právě hrabě Harrach. Byly pořádány první lyžařské závody, první distanční závod na 50 km, vznikala zde tradice štafetového závodu a byl založen Spolek zimních sportů Harrachov. Všechny tyto události se datují na samém začátku 20. století.

 

  • Turistické zajímavosti:

 

Ozubnicová trať
Tanvald-Kořenov-(Harrachov), jak již bylo uvedeno, je jedinečná trať ve střední Evropě. Na trati uvidíte krásné scenérie Krkonoš a Jizerských hor, projedete množstvím tunelů a přejedete nesčetně viaduktů. Je to nejstrmější železnice v České republice. Největší sklon je 58 promile.

 

Mumlavské vodopády

Mumlavské vodopády se nacházejí nedaleko Harrachova. Je to nádherné vodní dílo přírody, které rozhodně stojí za to vidět.

Vodopád je vysoký 10 metrů a zabírá celé řečiště.

 

  • Lyžování:

 

Již od prvopočátků lyžařských sportů patří Harrachov k významným střediskům. Díky své poloze je ideálním místem pro výlety na hřebeny Krkonoš a do sousedních Jizerských hor.

 

Hlavní dominantou lyžařského střediska Harrachov, která upoutá každého návštěvníka, je silueta mamutího skokanského můstku na Čertově hoře (1022 m n.m.).

 

Harrachov je známým dějištěm mezinárodních závodů ve skocích na lyžích.

První lyžařský můstek zde stojí již od roku 1920

V roce 1980 byl vybudován nový lyžařský areál Harrachov s mnoha sjezdovými tratěmi, dvěma čtyřsedačkovými lanovými drahami.

Nemusíte ani umět lyžovat, ani mít potřebné vybavení, protože v areálu se nachází mnoho půjčoven lyží, snowboardů, nejedna lyžařská škola a školička pro děti. Pokud budete mít s Vaším vybavením problémy, ochotně se o Vás postarají ve skiservisech.

Zábavu si tu rozhodně najde každý milovník zimních sportů!

 

Další info o lyžařském středisku Harrachov naleznete na: http://www.harrachov.cz/, http://www.skiareal.com/